Premiu de 100.000 de dolari pentru elevii barladeni

0
247

Daca ati merge astazi la Liceul “Gheorghe Rosca Codreanu” din Barlad si le-ati cauta pe profesoara Nicoleta Croitoru si pe eleva Roxana Frunza in mod sigur veti primi un raspuns plin de mandrie din partea profesorilor dar si a elevilor liceului: “Nu sunt. Sunt plecati la Abu-Dhabi…”

Director prof. Tiţa Chiru

Reactia lor nu este deloc anormala. D-na profesoara o insoteste pe Roxana, care impreuna cu doi colegi participa la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite) la cea de-a sasea editie a World Future Energy Summit (WFES), un summit dedicat inovatiei in energie organizat in aceasta perioada la Centrul National Expozitional Abu Dhabi. Summitul se desfasoara sub patronatul majestatii sale Sheikh Mohammed Bin Zayed Al Nahyan, printul mostenitor al Abu Dhabi.

In cadrul acestui summit a avut loc si gala de premiere la care au participat reprezentanti ai unor mari companii energetice si ai guvernelor lumii. Premiile se acorda in fiecare an companiilor, organizatiilor neguvernamentale, liceelor si chiar persoanelor fizice.

Grupul din Romania isi reclama succesul de a fi castigat un premiul “Zayed Future Energy”, in valoare de 100.000 de dolari la unul din cele mai mari evenimente organizate in Abu Dhabi. Echipa, formata din cei trei elevi, este condusa de Roxana si coordonata de d-na Nicoleta Croitoru. Ei au lucrat vara trecuta la un proiect energetic dedicat liceului “Gh. Rosca Codreanu”. Elevii au aflat ca scoala lor a consumat anul trecut 21.477 de kilowati, pentru care s-a platit suma de 34.989 de lei. Bani foarte multi pentru o institutie care incearca sa se administreze singura si prin urmare doreste sa faca cat mai multa economie. Asa ca si-au pus mintile la treaba si si-au petrecut toata vacanta de vara lucrand la un proiect ce vizeaza instalarea unor panouri fotovoltaice si inlocuirea tuturor corpurilor de iluminat din scoală cu altele mai bune si mai eficiente in privinţa raportului pret-calitate. Ideea a fost una laudabila, insa nu putea fi pusa in practica din cauza banilor necesari unei investitii de acest tip.

O fosta eleva a liceului din Barlad le-a recomandat sa participe cu proiectul lor la Gala „World Future Energy Summit“. S-au dus asa “sa incerce”. Nu s-au gandit nici o clipa ca vor obtine premiul. După ce au trecut de etapele eliminatorii si preliminare, au aflat ca ideea lor a ajuns in finala, la sectiunea licee din Europa, alaturi de un proiect propus de elevii liceului „Regina Elisabeta a II-a“ din Marea Britanie.

Trend de zona

Creierul proiectului este Roxana  Frunza, o eleva in clasa a XI-a la clasa de matematica-informatica. „Noi am gandit acest proiect pentru ca liceul nostru sa aiba energie mai ieftina. Mi-am dorit ca acest proiect sa transforme scoala noastra intr-un model pentru celelalte unitati de invatamant din zona. Acum, o data cu implementarea noilor tehnologii, colegiul nostru va deveni independent in proportie de 70% in ceea ce priveste energia electrica“, a declarat Roxana.

Lasand la o parte orice urma de neincredere, cu mult curaj si implicare, elevii din Barlad au reusit sa realizeze un proiect foarte bine fundamentat, care s-a calificat în finala pe Europa. Asa ca dintr-o idee frumoasa proiectul s-a transformat intr-o reusita.

Sa spunem ca de ani de zile Colegiul “Gh. Rosca Codreanu” este unul din cele mai apreciate colegii din judetul Vaslui. Ar trebui sa amintim ca de la infiintare (a fost infiintat in 1846) a trimis in lume genii stiintifice si oameni de cultura care au devenit simboluri pentru romanii de pretutindeni.

Autor: Sorina Limisca

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Pentru a aproba comentariul dumneavoastră, vă rog să efectuaţi următorul calcul: *