Volodimir Zelenski a discutat telefonic cu președintele Klaus Iohannis și cu președinta Slovaciei, Zuzana Caputova și a mulțumit celor doi lideri pentru sprijinul oferit poporului ucrainean după invazia rușilor. Klaus Iohannis l-a asigurat pe președintele ucrainean de tot sprijinul Români
Vezi și:Mihai Eminescu, ”rechizitoriu” anti-rusesc într-un articol din 1878: Un stat român înconjurat de state slave este o nenorocire
Printre temele de discuție între lideri s-au numărat crimele de război ale armatei lui Putin, dar și procesul de integrare europeană a Ucrainei.
„Continuăm discuțiile cu partenerii internaționali. I-am informat pe președinta Zuzana Caputova și pe președintele Klaus Iohannis legat de contracararea agresiunii ruse, crimele de război ruse, mai ales asupra civililor și le-am mulțumit pentru sprijinul acordat poporului ucrainean. Am discutat și de drumul nostru spre Uniunea Europeană”, a scris președintele Zelenski pe Twitter.
Continued negotiations with international partners. Informed 🇸🇰 President @ZuzanaCaputova & 🇷🇴 President @KlausIohannis about countering Russian aggression, Russian war crimes, in particular against civilians. Thanked for supporting 🇺🇦 people. Our path to 🇪🇺 was also discussed.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 13, 2022
„Tocmai am avut o conversație telefonică cu președintele Zelenski. L-am asigurat de întreg sprijinul României pentru Ucraina și la nivel bilateral și în interiorul UE. Centrul umanitar din Suceava a început deja să trimită primele ajutoare. Vom avea grijă de toți cetățenii ucraineni care ajung în România”.
Mai multe detalii: https://www.digi24.ro/stiri/externe/klaus-iohannis-a-vorbit-la-telefon-cu-volodimir-zelenski-si-l-a-asigurat-de-intreg-sprijinul-romaniei-1870399